Ciekawostki

Tytuły książek dla dzieci, bez których trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat

Wyobrażacie sobie świat bez Harry’ego Pottera, Ani z Zielonego Wzgórza, Kubusia Puchatka, postaci z bajek Hansa Christiana Andersena, Pippi i wielu innych niesamowitych postaci z opowieści Astrid Lindgren, osobliwej Alicji z Krainy Czarów, dzieciaków przeżywających przygody w Narnii czy bezmyślnego Pinokia? Jasne, zapewne życie toczyłoby się dalej bez tych wszystkich postaci, ale jakże byłoby uboższe i bezbarwne. Z nimi dorastało wiele i wielu z nas, z nimi dorastają najmłodsi. Przedstawiamy dziś tytuły książek dla dzieci, bez których trudno wyobrazić sobie dzisiejszą rzeczywistość.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Kubuś Puchatek”, Alan Alexander Milne

„– A jeśli pewnego dnia będę musiał odejść? – spytał Krzyś, ściskając Misiową łapkę. – Co wtedy?

Nic wielkiego. – zapewnił go Puchatek. – Posiedzę tu sobie i na Ciebie poczekam.

Kiedy się kogoś kocha, to ten drugi ktoś nigdy nie znika.”

Mieliście świadomość, że imię dla tytułowej postaci tej książki pisarz zaczerpnął ze swojego życia, a dokładniej mówiąc, „ukradł” je zabawce swojego syna Christophera. Zresztą dziecko A.A. Milne’a było także pierwowzorem postaci Krzysia.

Kubuś Puchatek oficjalnie pokazał się światu 14 października 1926 roku, choć w umyśle swojego twórcy narodził się jakiś czas wcześniej. Cykl opowieści opowiada o pełnym uroku misiu, którego pokochały tysiące dzieci na całym świecie, składa się z 3 części: „Kubuś Puchatek”, „Chatka Puchatka” i „Wiersze dla Krzysia”.

Alan Alexander Milne jest także „ojcem” Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Sowy Przemądrzałej, Mamy Kangurzycy i Maleństwa, Krzysia, a także Tygrysa, który ku zdziwieniu wielu pojawia się wśród bohaterów tej opowieści dopiero w drugiej części cyklu.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”, Lyman Frank Baum

„– Tak czy owak – oświadczył Strach – ja poproszę o rozum, a nie o serce. Głupiec nie wiedziałby przecież, co robić z sercem, nawet gdyby je miał.

A ja o serce – zdecydowanie powiedział Blaszany Drwal – Bo rozum nie zapewnia szczęścia, a szczęście to najlepsza rzecz na świecie.”

Pierwotnie książka nosiła tytuł „The Wonderful Wizard of Oz”, dopiero później nazwano ją „The Wizard of Oz”. Towarzyszyła już wielu dzieciom w okresie ich dzieciństwa. Jest z nami już od 1900 roku.

Dziś zaliczana do kanonu klasyki literatury dziecięcej była pierwszą książką z nurtu fantasy dedykowaną najmłodszym. W 1964 roku nawet określoną ją jako alegorię na ówczesne problemy społeczno-polityczne Stanów Zjednoczonych.

Do dziś dnia Kansas kojarzy się wielu z nas z pełną uroku Dorotką, która pewnego dnia zostaje porwana przez trąbę powietrzną i trafia do Krainy Oz. W przygodzie towarzyszy jej piesek Toto, Strach na Wróble, Blaszany Drwal i Tchórzliwy Lew.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Alicja w Krainie Czarów”, Lewis Carroll

A co to znaczy, że coś wypada? Gdyby ludzie się umówili, że wypada nosić twaróg na głowie, nosiłabyś?”

Wiecie, że Alicja ma już 154 lata? To naprawdę wiekowa dama, choć w ogóle nie ima się jej czas!

„Alice’s Adventures in Wonderland”, bo tak brzmi oryginalny tytuł, powstała w 1865 roku. Do dziś dnia czytają ją nie tylko dzieci, ale i czytelnicy w każdym wieku.

W czym tkwi fenomen Alicji Lewis Carrolla? Być może w tym, że bohaterka i jej przygody w Krainie Czarów są po prostu osobliwe. Absurd, parodie, liczne odniesienia lingwistyczne i matematyczne, a także te o naturze filozoficznej sprawiają, że można ją czytać i czytać.

Do tego czy wyobrażacie sobie literacką rzeczywistość bez Białego Królika, Kota z Cheshire, Zwariowanego Kapelusznika czy Księżnej? Każda z tych postaci i wszystkie razem tworzą barwną galerię osobliwości, do której chętnie podchodzimy, kiedy mamy ochotę „wejść” do Krainy Czarów.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Tajemniczy Ogród”, Frances Hodgson Burnett

Zdaje mi się, że nikt nie potrzebuje kaprysić, gdy ma wkoło siebie takie śliczne kwiatki i tyle cudnych, dzikich roślin, co tu się pną i zwieszają, i takie miłe stworzonka, co sobie budują domki i gniazdka i ćwierkają a śpiewają.”

Ręka do góry, kto z was nie zna „Tajemniczego Ogrodu”? To jedna z tych książek, na której wyrosło wiele i wielu z nas. Piękna, magiczna, jedyna w swoim rodzaju. To nie tylko historia Mary Lennox, ale i opowieść o uzdrowicielskiej czy wręcz mistycznej mocy natury.

Po raz pierwszy opublikowana w 1911 roku. Do dziś dnia znajduje się na liście najpopularniejszych książek dla dzieci. Co więcej, większość rankingów umieszcza ją pośród klasyki dziecięcej.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: cykl „Opowieści z Narnii”, Clive Staples Lewis

A kiedy to powiedział, przestał już wyglądać jak Lew, jednak to, co zaczęło się dziać później, jest tak wielkie i piękne, że nie mogę o tym pisać. Dla nas to koniec wszystkich opowieści i można tylko dodać, że odtąd już wszyscy żyli długo i szczęśliwie. Lecz dla nich prawdziwa opowieść dopiero się zaczęła. Całe ich życie w tym świecie i wszystkie przygody w Narnii były zaledwie okładką i stroną tytułową i teraz rozpoczynali wreszcie Rozdział Pierwszej Wielkiej Opowieści, jakiej nikt jeszcze na ziemi nie czytał – opowieści, która trwa wiecznie i w której każdy rozdział jest lepszy od poprzedniego.”

Cykl siedmiu powieści stworzony przez C.S. Lewisa pomiędzy 1949 rokiem a 1954 rokiem. Bezsprzecznie jedna z pozycji należąca do klasyki dziecięcej. Sprzedana w ponad 120 mln egzemplarzy i przetłumaczona na 41 języków.

Aslan i rodzeństwo Pevensie już na zawsze będą kojarzyć się nam z Narnią, walką dobra ze złem i licznymi przygodami małych bohaterów.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Baśnie”, Hans Christian Andersen

A nie tylko brzydkie, lecz takie duże i takie odmienne od wszystkich, wszystkich ptaków. Do nikogo, do nikogo niepodobne. A każdy szuka podobnych do siebie.” („Brzydkie Kaczątko”)

Hans Christian Andersen był duńskim pisarzem, który początkowo pisania dla dzieci nie traktował zbyt poważnie. Miała to być raczej jakaś odskocznia od twórczości dedykowanej dorosłym. Tak właśnie narodził się jeden z najbardziej znanych i cenionych na całym świecie twórców opowieści dla najmłodszych.

Pierwszy tom baśni pojawił się już w 1835 roku. „Brzydkie Kaczątko”, „Calineczka”, „Nowe szaty cesarza”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Słowik”, „Królowa Śniegu” to jedne z jego najbardziej znanych baśni.

Sława i klasa tych historii sprawiła, że w 1956 roku powstała nagroda dedykowana najzdolniejszym twórcom opowieści dla dzieci – Medal im. H.C. Andersena.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Mały książę”, Antonie de Saint Exupery

Przyjaciele są jak ciche anioły, które podnoszą nas, kiedy nasze skrzydła zapominają jak latać.”

Exupery pokazał nam inny wymiar bycia dzieckiem. Jego tytułowy Mały Książę od wielu lat uczy młodych i starszych, że to, co najważniejsze nie jest widoczne dla oczu.

Choć możemy was zaskoczyć, ale choć Antonie de Saint Exupery był francuskim pilotem i pisarzem, to ta książeczka została po raz pierwszy wydana w Nowym Jorku w 1943 roku.

Do dziś przetłumaczono ją na ponad 300 języków i dialektów. Z kolei jej sprzedaż szacuje się na ok. 140 mln egzemplarzy.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Pippi Pończoszanka”, Astrid Lindgren

(…) nie wychodząc stąd, raczej trudno będzie wam znów tu przyjść.”

„Pippi Långstrump”, bo tak brzmi szwedzki tytuł tej powieści, po raz pierwszy dała się poznać czytelnikom w 1945 roku. Stworzyła ją jedna z najbardziej znanych autorek książek dla dzieci, Astrid Lindgren.

Postać dziewięcioletniej Pippi o dość osobliwym wyglądzie i żyjącej bez opieki dorosłych była prawdziwym przełomem w twórczości dla dzieci. Utwór pełen jest humoru, za to brak w nim moralizatorstwa.

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: „Ania z Zielonego Wzgórza”, Lucy Maud Montgomery

„– Czyż to nie cudownie, Marylo, że jutro następuje nowy dzień, w którym nie uczyniłam jeszcze żadnego głupstwa?

Jestem pewna, że popełnisz niejedno – rzekła Maryla. – Pod tym względem nikt ci nie dorówna.

Wiem o tym – przyznała Ania żałośnie. – Ale czy Maryla zauważyła u mnie ten pocieszający objaw? Nigdy dwukrotnie nie popełniam tego samego błędu!

Niewiele na tym zyskujesz, jeśli wymyślasz coraz to nowe.

Ależ Marylo. Chyba musi być granica dla błędów, jakie jedna osoba może uczynić, więc kiedy popełnię już wszystkie, musi przecież nastąpić koniec. Jest to stanowczo myśl bardzo pocieszająca.”

Kanadyjska pisarka Lucy Maud Montgomery po raz pierwszy pokazała swoją „Anię” światu w 1908 roku. Od tamtego czasu do dziś postać jej głównej bohaterki cyklu „Ania z Zielonego Wzgórza” bawi i uczy tysiące dzieci z różnych części świata. Zresztą chyba nikt z was nie zapomniał o jej zielonych włosach…?

Tytuły książek dla dzieci, które zna cały świat: seria „Harry Potter”, Joanne Kathleen Rowling

Będzie sławny… stanie się legendą… wcale bym się nie zdziwiła, gdyby odtąd ten dzień nazywano Dniem Harry’ego Pottera… będą o nim pisać książki… każde dziecko będzie znało jego imię!”

Nasze zestawienie nie byłoby kompletne gdybyśmy choć słowem nie wspomnieli o serii o przygodach Harry’ego Pottera J.K. Rowling. Powieści z udziałem chłopca i jego przyjaciół stały się światowym fenomenem, zaprzeczając jakoby młodzi ludzie nie czytają książek. Sama pisarka dzięki stworzeniu tej postaci stała się jedną z najbardziej bogatych kobiet pióra i nie tylko.

Choć trudno w to uwierzyć premiera pierwszej książki z cyklu miała miejsce w 1997 roku. Do dziś Harry’ego i jego przygody kochają nie tylko najmłodsi czytelnicy, ale osoby w każdym wieku. Sam Harry stał się prawdziwym fenomenem, celebrytą, który przedostał się niemal do każdej sfery naszej rzeczywistości. I jak tu powiedzieć, że książki nie mają wpływu na nasze życie…(?).

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]